na glavno vsebino
Seznam projektov

Proces spremembe in dopolnitve nacionalnega gozdnega programa (CRP V4-2219)

Proces spremembe in dopolnitve nacionalnega gozdnega programa  (CRP V4-2219)
Status
Aktiven
Vodja projekta
Oddelek
Oddelek za načrtovanje in monitoring gozdov in krajine
Partnerji
GIS (vodilni partner), Univerza v Ljubljani (BF)

Trajanje projekta:

2 leti (1.10.2022-30.9.2024)

Skupna vrednost projekta:

175.000 EUR

Financiranje:

Projekt (V4-2219) »Proces spremembe in dopolnitve nacionalnega gozdnega programa« po javnem razpisu za izbiro raziskovalnih projektov Ciljnega raziskovalnega programa »Naša hrana, podeželje in naravni viri« v letu 2022, financirata Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (50 %) ter Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (50 %).

Projekt bo obravnaval šest ključnih izzivov:

  • razmere v gozdno-lesnem sektorju so se bistveno spremenile, drugačno je tudi socio-ekonomsko in politično okolje v katerem deluje gozdno-lesni sektor,
  • podnebne spremembe vplivajo na gozd in gozdarstvo bistveno hitreje od pričakovanj,
  • številne politike na EU (npr. EU strategija za gozdove, strategija za biotsko raznovrstnost, strategija za varstvo tal) in mednarodni ravni imajo konkretne vplive na gozdno politiko na nacionalni ravni,
  • spremembe organiziranosti gospodarjenja z gozdovi v državni lasti,
  • spremembe odnosa zasebnih lastnikov do svojih gozdnih posesti,
  • pričakovanja javnosti do gozdov in njihovih storitev ter gozdarstva so vse bolj kompleksna.

Ti kažejo na potrebo po spremembah edinega strateškega dokumenta nacionalnega gozdarske politike, kar zrcali glavni namen projekta: pripraviti (i) predlog ključnih ciljev in ukrepov s katerimi bi srednje- in dolgoročno usmerjali razvoj gozdov, kot osnovo za razvoj celotnega gozdno-lesnega sektorja, (ii) seznam kazalnikov za spremljanje tega razvoja, ter (iii) predlog strukture in vsebine novega strateškega dokumenta, ki bi obravnaval ključne probleme pri gospodarjenju z gozdovi, ter je hkrati primerljiv s podobnimi strateškimi dokumenti na mednarodni ravni.

Cilj projekta je razviti postopek obnove nacionalnega gozdnega programa, ki naj bi bil tesno povezan s platformo gozdnega dialoga, kar bi zagotovilo participativno okolje za oblikovanje strateških prioritet ter ukrepov in programov za njihovo uresničevanje.

Z metodološkim 'know-how' in rezultati praktičnega testiranja pristopa želimo Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zagotoviti strokovno podporo, predvsem v postopkovnem kontekstu.

Glavni rezultati projekta:

Trije ključni rezultati pretežno zrcalijo splošni namen projekta zato, razumljivo, neposredno prispevajo k njegovemu doseganju. Najpomembnejši rezultati torej so:

  • metodologija za opredeljevanje strateškega pomena problemov oziroma področij,
  • struktura dokumenta strateškega načrta za Slovenijo,
  • pristop spremljanja učinkovitosti participativnega postopka pri obnovi strateškega programa.

Delovni sklopi projekta:

DS1: Koordinacija in diseminacija

DS2: Priprava pregleda in ocena vpliva aktualnih politik

DS3: Evidentiranje nabora ključnih problemov prihodnjega razvoja gozdov in gozdarstva v Sloveniji, priprava nabora ciljev, kazalnikov in ukrepov ter priprava predloga strukture strateškega dokumenta

DS4: Predlog izvedbe gozdnega dialoga

SHIFT + A

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Gozdarski inštitut Slovenije