V okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE je 16. aprila 2025 na Gozdarskem inštitutu Slovenije potekala strokovna delavnica z naslovom »Poslovne priložnosti v gozdarstvu: od certificiranja do digitalne preobrazbe«. To je bila že 19. delavnica v sklopu projekta, katerih namen je krepitev kapacitet na področju rabe zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstva (LULUCF) ter podnebnih sprememb in izboljšanje znanja, informiranosti in ozaveščenosti ključnih deležnikov iz različnih organizacij.
Delavnice se je udeležilo 29 strokovnjakov, ki so spoznavali nove trende in priložnosti na stičišču gozdarstva, digitalizacije in podnebnih ukrepov.
Delavnico je otvorila dr. Nike Krajnc, direktorica Gozdarskega inštituta Slovenije, ki je poudarila pomen inovativnih pristopov pri izkoriščanju gozdnih potencialov – ne zgolj z lesom, temveč tudi z digitalnimi rešitvami in certificiranjem, ki omogočajo dodano vrednost.
Dr. Boštjan Mali (GIS) je predstavil prihajajoči evropski okvir za certificiranje odvzemov ogljika iz gozdov, ki na prostovoljni osnovi ponuja nove priložnosti na trgu za lastnike gozdov. Ob zmanjševanju ponorov ogljika in staranju gozdov v EU, za doseganje podnebnih ciljev EU potrebujemo povečanje odvzemov ogljikovega dioksida iz ozračja (ponorov ogljika), zato bi takšno certificiranje lahko povečalo učinkovitost držav pri odvzemih. V razpravi so udeleženci delavnice posebej izpostavili izzive dolgoročne trajnosti sheme certificiranja in dejanske možnosti vključevanja slovenskih gozdov in slovenskega načina gospodarjenja z gozdovi v sistem, ki bi hkrati podpiral zeleni prehod in prinašal dodaten dohodek lastnikom.
Mihael Koprivnikar (Zavod za certificiranje gozdov) je predstavil PEFC-certificiranje in njegov pomen za transparentnost, sledljivost ter tržno vrednost lesa. Kljub določenim pomislekom glede stroškov in dostopnosti za manjše lastnike, certifikat ponuja kupcem proizvodov iz lesa zagotovilo o legalnosti sečnje, trajnostnem gospodarjenju z gozdovi in celotni sledljivosti tokov lesa od gozda do končnega izdelka.
V drugem delu delavnice so bile predstavljene konkretne digitalne rešitve, ki omogočajo učinkovitejše upravljanje gozdov.
Miha Varga (ZGS) je predstavil projekt e-Gozdarstvo, ki digitalizira dejavnosti javne gozdarske službe ZGS v Sloveniji. Gre za prehod iz »zvezka in svinčnika« na »tablico«. Sistem vključuje module za gozdno inventuro, načrtovanje, spremljanje zdravstvenega stanja gozdov in nudi podporo lastnikom gozdov ter širši javnosti. Projekt vodi MKGP, partnerja pa sta ZGS in GIS, vse v okviru naložbe Digitalni prehod v kmetijstvu, prehrani in gozdarstvu znotraj Načrta za okrevanje in odpornost. Po predstavitvi so udeleženci postavili vrsto konkretnih vprašanj in podali pobude o nadgradnji sistema, ki bi omogočil večjo uporabnost za različne deležnike.
Marko Stijepič (Abelium d.o.o.) je predstavil aplikacijo Di-Gozd, razvito v okviru projekta EIP, ki lastnikom gozdov omogoča digitalno inventarizacijo in napredno načrtovanje upravljanja z gozdom – vse z možnostjo nadaljnje nadgradnje in optimizacije, kot so npr. digitalna orodja za meritve dreves. Udeleženci so se strinjali, da določene možnosti, ki jih ponuja aplikacija, lahko spodbudijo lastnike gozdov k aktivnejšemu gospodarjenju s svojim gozdom.
Gabrijela Golob (MKGP) je predstavila možnosti financiranja EIP-projektov v okviru intervencije IRP31, ki spodbuja razvoj praktičnih rešitev v kmetijstvu in gozdarstvu. Cilj intervencije je krepitev tehnološkega razvoja in uveljavljanje inovacij za reševanje konkretnih izzivov. Naslednji razpis, v višini 4,2 milijona evrov, je predviden za konec leta 2025 in bo vseboval tudi teme povezane z praktičnimi tehnološkimi in digitalnimi rešitvami v gozdarstvu.
Dogodek se je zaključil z moderirano razpravo, ki jo je vodil Samo Škrjanc (ZaVita d.o.o.). Udeleženci so poudarili ključno vlogo sodelovanja med državo, raziskovalnimi institucijami in lastniki gozdov za uspešen zeleni prehod. Digitalna orodja pa so bila prepoznana kot potencialno en od pomembnih pripomočkov pri uresničevanju teh ciljev.
Predstavitve z delavnice:
- Dr. Boštjan Mali – Certificiranje odvzemov ogljika v gozdarstvu
- Mihael Koprivnikar – Poslovne priložnosti certifikacije (PEFC)
- Miha Varga - Digitalizacija javne gozdarske službe v Sloveniji
- Marko Stijepič - Di-Gozd: uporabna digitalna rešitev za boljše upravljanje z gozdnimi posestvi
- Gabrijela Golob - Možnost financiranja EIP projektov (Intervencija IRP31 – Podpora za projekte evropskega partnerstva za inovacije)