17. in 18. aprila 2025 je Gozdarski inštitut Slovenije (GIS) v Ljubljani in Kočevju organiziral uvodno srečanje partnerjev mednarodnega projekta Erasmus+ FutureFM (Empowering Forestry High School Teachers for Close-to-Nature Climate Smart Forest Management). V projektu sodelujejo partnerji iz Slovenije (GIS in Srednja lesarska in gozdarska šola Maribor) in Hrvaške (Udruga Forestis, Srednja škola Otočac). Projekt  bo v naslednjih dveh letih prispeval k razvoju novih vsebin in izobraževanj s področja podnebnim spremembam prilagojenega gospodarjenja z gozdovi za učitelje in dijake na srednjih gozdarskih šolah v Sloveniji in na Hrvaškem.

Projekt se je uradno začel z uvodnim sestankom, ki je potekal 17. aprila na GIS. Namenjen je bil spoznavanju ter začetnemu usklajevanju organizacijskih in vsebinskih izhodišč projekta. V dopoldanskem delu je vodja projekta Mateja Kraševec (GIS) predstavila ključne usmeritve programa Erasmus+, sledila je predstavitev projektnih aktivnosti Marte Curman (Udruga Forestis). Partnerji so skupaj pregledali projektni časovnico in proračun, ter se dogovorili o delitvi nalog ter načrtu izvedbe.

Popoldanski del je bil posvečen strokovnim vsebinam. Boris Rantaša (GIS) je udeležencem uvodoma predstavil nabor vsebin s področja trajnostnega in sonaravnega gospodarjenja z gozdovi ter njegovega pomena in razvoja v času podnebnih sprememb. Predstavljene so bile tudi izkušnje iz preteklih projektov, kot so projekt LIFE SySTEMiC, e-izobraževalni modul projekta Erasmus+ CIA2SFM in projekt Gozdovi za prihodnost Evropske podnebne iniciative EUKI.

Dan smo zaključili z delavnico, kjer so partnerji skupaj iskali najustreznejše pristope za prilagoditev projektnih vsebin učnim potrebam srednjih gozdarskih šol. Oblikovane so bile prve ideje za razvoj izobraževalnih gradiv in razdelitev začetnih nalog.

Drugi dan srečanja (18. april) je bil namenjen študijskemu obisku na terenu v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije, OE Kočevje. Udeleženci so si ogledali primere dobrih praks prilagojenega gozdarstva, kjer so se na konkreten način seznanili z ukrepi za ohranjanje naravne sestave, strukture in dinamike gozdov v luči podnebnih sprememb. Terenski obisk sta vodila Andrej Vertelj (ZGS) in Boris Rantaša (GIS).

V sklopu obiska je bila predstavljena tudi pobuda MyGardenOfTrees, kjer prostovoljci po vsej Evropi opazujejo rast različnih provenienc (izvorov) jelke in bukve. V Kočevju smo si ogledali mikro vrt z jelkami in bukvami, vzgojenimi iz semena z različnih koncev Evrope.

Popoldne je sledil še ogled provenienčnega poskusa nove generacije s sadikami jelke, bukve in črne jelše različnih provenienc iz Slovenije in Hrvaške. Poskus je namenjen preučevanju prilagoditvenih sposobnosti sadik različnih izvorov na lokalne razmere, kar je ključno za prihodnje gozdarske odločitve v spreminjajočem podnebju.

Srečanje se je zaključilo z delovnim kosilom in pregledom načrtovanih aktivnosti za prihodnje mesece. Z vzpostavljeno skupno vizijo in dobro začetno dinamiko partnerjev se projekt FutureFM podaja na pot prispevka k razvoju srednješolskega gozdarskega izobraževanja v Sloveniji in na Hrvaškem.