na glavno vsebino
COSMOS - Usklajeno upravljanje za trajnostne kmetijsko-gozdarske sisteme s tartufi in visokovrednimi vrstami v Sredozemlju
Seznam projektov

COSMOS - Usklajeno upravljanje za trajnostne kmetijsko-gozdarske sisteme s tartufi in visokovrednimi vrstami v Sredozemlju

COSMOS - Usklajeno upravljanje za trajnostne kmetijsko-gozdarske sisteme s tartufi in visokovrednimi vrstami v Sredozemlju
Status
Aktiven
Vodja projekta
Oddelek
Oddelek za načrtovanje in monitoring gozdov in krajine
Partnerji
Agrotechnology Research Center – Agrotecnio (vodilni partner), Forest Science and Technology Centre of Catalonia (CTFC), the Ruđer Bošković Institute (RBI), Croatian Forest Research Institute (CFRI), Çukurova University (ÇÜ), Agmiso Company, University of Siena (UNISI), French National Centre for Scientific Research (CNRS), Applied Forest Biotechnology Ltd. (IDForest), Gozdarski inštitut Slovenije

Naslov projekta: Usklajeno upravljanje za trajnostne kmetijsko-gozdarske sisteme s tartufi in visokovrednimi vrstami v Sredozemlju

Akronim: COSMOS

Obdobje: 1.6.2025 - 31.5.2028

Proračun:  1.667.530 €

Program: PRIMA, partnerstvo na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju

Vodilni partner: Agrotechnology Research Center – Agrotecnio (Španija)


Cilji projekta:

Glavni cilj projekta je prepoznati in optimizirati inovativne agrogozdarske strategije, ki vključujejo tartufe, zdravilne in aromatične rastline, sadno drevje, vinograde ter rastlinske vrste, primerne za opraševanje in proizvodnjo medu, ob hkratnem premagovanju obstoječih ovir za sprejetje in širšo uporabo teh strategij.

To transnacionalno sodelovanje bo omogočilo izmenjavo znanja ter razvoj orodij, prilagojenih potrebam posameznih območij, kar bo prispevalo k razvoju odpornejšega, trajnostnega in donosnega sredozemskega agrogozdarskega modela.

 

Konkretni cilji projekta so razdeljeni v štiri glavna delovna področja:

  • Inovativne prakse za trajnostne in odporne agrogozdarske sisteme

Razvite in optimizirane bodo prakse, modeli in strategije za oživitev agrogozdarskih sistemov, ki temeljijo na tartufih, vinogradih, zdravilnih in aromatičnih rastlinah, sadnem drevju ter medonosnih vrstah. Spodbujale se bodo ekosistemske storitve ter ocenjevali okoljski, družbeni in ekonomski učinki teh praks.

  • Dostop do trga in poslovni modeli za agrogozdarske proizvode

Projekt bo analiziral in izboljšal verige vrednosti in dostop do trga za širok spekter agrogozdarskih proizvodov. Razviti bodo certifikacijski sistemi, tržne znamke in poslovni modeli, vključno z novimi priložnostmi, kot sta tartufarski in kulinarični turizem.

  • Regulatorni in institucionalni okvir za sredozemsko agrogozdarstvo

Projekt bo preučil regulatorni in institucionalni okvir, ki ureja agrogozdarske prakse v sredozemski regiji, identificiral tehnične, politične in družbenoekonomske ovire ter podal priporočila za politike, ki bodo spodbujale trajnostno uvajanje teh praks.

  • Ozaveščanje in vključujoče usposabljanje o koristih agrogozdarstva

Projekt si bo prizadeval izboljšati znanje in ozaveščenost o agrogozdarskih sistemih preko izobraževalnih programov, učnih gradiv in promocijskih dejavnosti z vidika spola, posebej prilagojenih potrebam podeželskih žensk.

 

Projekt bo podprl širšo uvedbo trajnostnih agrogozdarskih praks v sredozemski regiji z razvojem dostopnih izobraževalnih gradiv, tehničnih smernic in predstavitvenih dejavnosti, prilagojenih različnim območnim kontekstom. Takšen pristop bo pripomogel k povečanju kmetijske produktivnosti, izboljšanju zdravja tal, biotske raznovrstnosti in ekosistemskih storitev ter krepitvi odpornosti na podnebne spremembe.

Poleg tega bo razvoj verig vrednosti, inovativnih poslovnih modelov in novih priložnosti, povezanih s podeželskim in kulinaričnim turizmom, prispeval k izboljšanju življenjskega standarda lokalnih skupnosti. Te aktivnosti bodo zagotovile dolgoročni učinek, ki bo trajal tudi po zaključku projekta, s posebnim poudarkom na aktivnem vključevanju žensk in učinkovitem prenosu znanja preko široke mreže vključenih deležnikov.

 

Financiranje

Projekt je del programa PRIMA, ki ga podpira Evropska unija.

Uvodni sestanek projekta COSMOS v Sieni, Italija.